Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Vlastní gól

Co je skutečně skandálního na údajném „čínském“ viru

Trumpova administrativa se pokouší vyburcovat Spojené státy do protičínské hysterie, protože koronavirus možná náhodou unikl z laboratoře, a nikoli z trhu se živými zvířaty. Ve skutečnosti bychom si ale měli klást otázku, proč jsme v posledních letech tak často svědky přenosu virů ze zvířat na lidi. SARS, MERS, ebola, ptačí a prasečí chřipka, všechny tyto choroby mají svůj původ ve virech, které ze zvířat přeskočily na člověka a způsobily tak smrtelnou epidemii. Proč?

Peter Daszak je specialistou na infekční onemocnění a uznávaným „lovcem virů“. V plné ochranné zbroji vyráží do jeskyň obydlených netopýry a shromažďuje tam jejich krev nebo sliny ve snaze určit původ virů. V rozhovoru se mnou zněl jednoznačně: „Naše každodenní jednání zvyšuje pravděpodobnost pandemií. Musíme pochopit, že problém není v přírodě. Problém je v tom, jak se k přírodě chováme my.“

Továrny na maso

Nezapomínejme, že většina virů má původ ve zvířatech. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) odhaduje, že ze zvířat se přenášejí tři čtvrtiny nových chorob postihujících člověka.

Koronavirus mohl jednoduše přeskočit na jednom z čínských tržišť, kde se zabíjejí a prodávají zvířata, což je praxe, jež by měla být po celém světě zakázaná. Spolu s expanzí lidské civilizace, tedy s výstavbou silnic, rozšiřováním zemědělské půdy, výstavbou továren a rozšiřováním dolů, však rovněž ničíme přírodní stanoviště divokých zvířat a zaháníme je blíže k lidským obydlím. Někteří vědci věří, že…

I_obalka_R20_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte