18-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Nemůžeme uvolňovat karanténní opatření na základě dojmů, potřebujeme data.“ „Návštěva kadeřníka u vás doma? Vyloučeno.“ „Pokud by Češi odjeli do zahraničí a pak se vrátili, mohlo by to vést k šíření viru.“ A pak střih, uvolňovat se bude mnohem rychleji: „Vycestovat do zahraničí je možné. I na dovolenou.“ Výroky ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a dalších vládních kádrů z minulých dní ilustrují pokračující chaos, s jakým se o životě v této zemi rozhoduje. Jedno prohlášení střídá jiné, lidé se v nich ztrácejí.

Je pravda, že epidemie slábne. V Česku je to logické vzhledem k radikálnímu omezení normálního života, které trvá – za cenu nemalých nákladů – už měsíc a půl. Lidé se nesetkávají, příležitostí k šíření viru je málo. Pomohly i jiné věci. Většina občanů se zachovala zodpovědně, mnozí přiložili ruku k dílu nebývalou měrou. Zdravotní péče u těžkých případů je kvalitní. Možné také je, že si virus tolik nerozumí s teplým počasím, jinou vlhkostí vzduchu, menším pobytem lidí v uzavřených prostorách, zkrátka s jinými podmínkami, než jaké měl v zimě a brzy zjara.

Když se ohlédneme zpět, vidíme plno dílčích přehmatů, ale celková čísla jsou dobrá. Velikonoce se na počtu nakažených neprojevily (jak se i tento časopis obával) a počty nových případů klesají. Nikdo neumírá proto, že by zdravotnictví nápor nemocných nestíhalo.

Nově a šikovněji

Nic ale nekončí. Dosavadní opatření byla sice radikální, ale v zásadě primitivní – vše zavřít, udržet lidi doma. To však…

I_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte