Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Nemotorná simulace

Skupinové videohovory učí planetu novým formám komunikace

25A_profimedia
Každý by měl být tak trochu televizní hvězda. • Autor: Olivier DOULIERY / AFP / Profime

Když se projektová manažerka Anna Kaslová v polovině března chystala na svůj první skupinový videohovor s kolegy z práce, pečlivě se kvůli kameře připravila – laptop umístila před holou stěnu, upravila se a zkontrolovala, jestli jí to v záběru sluší. Videohovory už v minulosti zažila, skupinovou konferenci v deseti lidech ale ještě ne, a tak napjatě čekala, jak to bude probíhat. Z porady skrz aplikaci Google Hangouts se nakonec vyklubal sice zajímavý, nicméně trochu frustrující zážitek. V dohodnutém čase se na displeji počítače postupně začaly objevovat tváře kolegů, kteří se přihlašovali ze svých domovů. Všichni byli chvíli mírně vzrušení z nové situace, brzy se však ukázalo, že komunikovat v jedné zvukové stopě není v deseti lidech snadné – kolegové si skákali do řeči, někteří kvůli slabému signálu „zamrzávali“ uprostřed věty, v éteru se navíc ozývaly různé rušivé zvuky. „Sledovat tu debatu bylo mnohem náročnější než klasickou poradu tváří v tvář,“ říká Kaslová. Ještě těžší ale bylo se do diskuse zapojit. „Když jsem začala mluvit, na displeji byl vidět můj obraz, což mi bylo nepříjemné a měla jsem tendenci se neustále hlídat. Zároveň jsem nevěděla, na koho soustředit svoji pozornost, protože na obrazovce vždycky svítilo několik tváří najednou. Bylo to divné, všechny jsem sice viděla a slyšela, chyběly tomu ale takové ty drobnější nuance mezilidské komunikace,“ komentuje Kaslová. Hodinová videokonference pro ni nakonec byla nejen náročnější na pozornost než klasická schůze,…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 558
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte