Presidential Initiative Of The Medical Fund
Žádné výmluvy. (Andrzej Duda) • Autor: Zuma / SplashNews.com / Splash /

Polský spor o to, jestli je rozumné a správné uprostřed pandemie volit prezidenta, je rozhodnutý. Volby proběhnou, ne však 10. května, jak bylo původně v plánu, nýbrž sedmnáctého. Výtky opozice, že volby jsou v současné situaci hrubě nefér, vládní koalice označila za výmluvy. A další kritiku, že pořádat volby je v současnosti ohrožením veřejného zdraví a jen to napomůže šíření koronaviru, vyřešila novinkou ve volebním zákoně: úplně každý, kdo chce, bude moci v Polsku prezidenta zvolit poštou. Proto také ten týdenní odklad, aby se administrativně náročná operace stihla alespoň trochu připravit.

Třetina a polovina

I týden navíc je pro vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) velmi cenný. Korespondenční volba je pro Polsko – rozlehlou zemi se 40 miliony obyvatel – novinka, která ještě není ani rozmyšlená, natož detailně naplánovaná. Někteří politici z místní správy už vyhlásili, že se na organizaci voleb v době pandemie podílet nebudou. Mohou je nahradit vojvodové (obdoba českých hejtmanů) a armáda, ale to je nevyzkoušené provizorium a komplikace navíc. I někteří zástupci pošty zpochybňují vlastní schopnost vypořádat se narychlo s logisticky náročným úkolem.

PiS ten úkol potřebuje vyřešit, protože na volbách v současném „pandemickém“ termínu trvá. Má spočítáno, že její kandidát, současný prezident Andrzej Duda, má právě teď velkou šanci prezidentský mandát obhájit. Ve své funkci je nyní hodně vidět, zatímco kampaň ostatních uchazečů neprobíhá a probíhat v…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1179

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte