Když se za normalizace vysílal poslední díl seriálu Nemocnice na kraji města, ulice československých měst se vylidnily. Většina komunistickou realitou znavené populace chtěla vědět, jak extrémně oblíbené dílo Jaroslava Dietla dopadne. Až se bude v pondělí večer vysílat poslední díl seriálu Most!, ulice prázdné nebudou, ale spousta českých hospod bude praskat ve švech. Včetně mostecké knajpy Severka, kde se část příběhu o partičce sociálně slabších svérázů, jednoho Roma a muže přeoperovaného na ženu odehrává.

Osmidílný komediální seriál České televize se od své premiéry stal fenoménem, který tady už dlouho nebyl. Pro českou seriálovou tvorbu je to skvělá zpráva.

Mluvit jinak

ČT u Mostu! hlásí rekordní sledovanost. Povedlo se navíc vybudit touhu po sdíleném zážitku, který ze sledování televize spíše mizí. Fanoušci jsou nadšení a o seriálu debatují taxikáři i docenti. Vyjadřují se k němu obyvatelé Mostu, kteří jsou střídavě pyšní a naštvaní, církev, kterou zlobí figurka faráře-alkoholika, i Romové, jimž vadí z jejich pohledu ponižující pojetí Roma Franty. Obránce tradiční rodiny dráždí transgender postava. Jiné fakt, že ji hraje žena.

Jestli film či seriál se společností něco dělá, se často pozná podle toho, zda se tzv. hlášky stanou součástí běžné mluvy. Ty z …

I_obalka_R09_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 706

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte