Tento článek není bůhvíjak důležitý. Existují tisíce lepších, závažnějších a lépe napsaných, které by si zasloužily vaši pozornost. Ostatně autor ani nemá patřičné vzdělání, aby vám kvalifikovaně zprostředkoval poznatky z oblasti psychologie. Zvažte, jestli vůbec chcete číst dál. Pokud otočíte stránku, zlobit se na vás určitě nebudeme.

Zaujati? Výborně. Pokora, ona vlastnost, o níž odpradávna básní náboženské, filozofické i morální autority a kterou v úvodu textu tak skvěle a působivě předstíráme, se nedávno dostala i do hledáčku psychologů. A ukazují se zajímavé souvislosti. Například ta, že pokorní lidé mají lepší výchozí předpoklady, aby nakonec vymysleli něco opravdu mimořádného než jejich nafoukaní souputníci. Se vší skromností proto dodejme, že by to klidně mohl být i případ tohoto sloupku.

Zvědavost a umírněnost

Ale teď vážně. Přestože volání k pokoře patří k odvěkým evergreenům všech světových náboženství, akademickou psychologii začala tahle vlastnost zajímat relativně nedávno. V hledáčku se objevuje v devadesátých letech minulého století s vlnou zájmu o pozitivní fenomény lidské psýché, jako jsou altruismus, odvaha, vděčnost nebo štěstí. A až v poslední době ji vědci zkoušejí odborně zkoumat a měřit jako svébytnou složku lidské osobnosti.

Letos v září dva američtí psychologové vypustili zbrusu novou definici, která by měla v budoucnu umožnit lepší uchopení fenoménu. Klíčovou komponentu pokory podle nich představuje tzv. hypoegoická nenárokovost.…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte