Ať už sdílíte názor, že to, čeho se Trump dopustil, je důvodem k jeho odvolání, či nikoli, můžeme se všichni shodnout alespoň na tom, že jednal zásadně špatně? Tlačil přece cizí vládu, aby našla špínu na jeho politického protivníka. To je zásadně jiná situace v porovnání s ruským vyšetřováním, jež bylo ve své podstatě o tom, zda Trump, ještě jako kandidát, spolupracoval s Kremlem. V případě Ukrajiny je prezident obviněn z toho, že zneužil obrovské moci Spojených států, tedy moci, jež může být pro Ukrajinu otázkou života nebo smrti, k vlastnímu politickému prospěchu.

Jedná se bohužel pouze o jeden případ opakovaného porušování demokratických norem – a možná dokonce zákonů. Muellerova zpráva ukazuje, že se Trump aktivně pokoušel omezit nebo ukončit činnost zvláštního vyšetřovatele. Trump údajně nabízí milost úředníkům, kteří by byli ochotni porušit zákon při prosazování jeho přistěhovaleckého programu. Opakovaně kritizuje vyšetřovací orgány vlády nebo, ještě hůře, je nutí, aby se zabývaly jeho politickými oponenty. Ignoruje předvolání Kongresu a odmítá předávat požadované dokumenty, včetně svých daňových přiznání, a prostřednictvím svého úřadu pomáhá vlastnímu podnikání. Útočí na soudní složku moci a na média, ta často označuje za „nepřátele lidu“.

Závrať nejistoty

Trump je obzvláště vyhrocený příklad, jeho přestupky však zapadají do celosvětového trendu. Britský předseda vlády Boris Johnson zvolil politický manévr – rozpuštění parlamentu, které tamní nejvyšší…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte