Když sleduji boj o financování zdi na jižní hranici Spojených států, fascinuje mě, že Donald Trump dosáhl úspěchu jistým způsobem už nyní. Podařilo se mu vytvořit pocit krize z ničeho, upoutat k této vymyšlené krizové situaci pozornost země, paralyzovat vládu, a možná dokonce využít pravomocí určených pro válečné konflikty a obejít Kongres. Nakonec třeba i prohraje, mělo by nás ale zneklidňovat, že si jakýkoli prezident něco takového vůbec může dovolit.

Krize? Jaká krize?

Řekněme si to jasně: Žádná krize neexistuje. Počet nelegálních přistěhovalců do Spojených států již deset let klesá. Počet osob přistižených při pokusu prosmýknout se přes jižní hranici se snižuje už téměř 20 let a je nižší než v roce 1973.

Mnoho expertů upozorňuje, že podstatně větší počet lidí přijíždí do USA legálně a potom překročí dobu platnosti svých víz, než kolik se jich pokouší přejít nelegálně přes hranici. I tato čísla je však důležité vnímat v kontextu. Do Spojených států přicestovalo v roce 2017 legálně 52 milionů osob. Z tohoto počtu jich 98,7 procenta včas odcestovalo v souladu s platností svých víz. Velká část těch, kteří zůstali, překročila jejich platnost jen krátce. Podle nejlepších vládních odhadů pobývalo v zemi v polovině roku 2018 možná 0,8 procenta osob, jež do ní vstoupily v roce 2017.

Pokud jde o terorismus, think tank Cato Institute zjistil, že v letech 1975–2017 „nebyl při teroristickém útoku na americké půdě spáchaném osobou, která překročila nelegálně hranici,…

I_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte