22B_SpaceX
Muskova dvoustupňová raketa, horní část může přistát na Měsíci.

Na pódiu stojí muž a představuje mohutný stroj na široce rozkročených nohách, připomínající obřího brouka. Tryska dole prozrazuje, že zařízení je určené k letu. Někdo si možná vzpomene na slavný americký lunární modul, kterému se přezdívalo Spider (Pavouk).

Skutečně jde o stroj schopný dosednout na Měsíc podobně jako kdysi Eagle (Orel) s Armstrongem a Aldrinem na palubě. Dokáže tam dopravit roboty i člověka. Muž hovoří o tom, že k prvnímu letu bude připraven v roce 2023. A bude-li třeba, tak i dříve.

Možná čekáte, že onen muž je šéf NASA (aktuálně James Bridenstine), největší kosmické agentury na světě. Jenže před „pavoukem 21. století“ stojí Jeff Bezos, který je známý především jako zakladatel Amazonu a aktuálně nejbohatší člověk vůbec.

„Od pěti let myslím na vesmír a rakety. Nikdy mě však nenapadlo, že budu mít zdroje, abych si založil vlastní kosmickou firmu. Díky Amazonu je to ovšem jinak a já si připadám, jako bych vyhrál v loterii,“ vyznal se Bezos v roce 2016, když novinářům poprvé otevřel brány své přísně tajné továrny. Kosmickou firmu Blue Origin založil už v roce 2000, o dva roky dříve než Elon Musk svou slavnější SpaceX, a přes nastrčené firmy skoupil v Texasu u města Van Horn stovky kilometrů čtverečních pozemků. Začal tu pak pracovat na soukromém kosmickém programu. Místní obyvatelé často slýchali hluk z testovaných motorů, občas zahlédli stopu spalin na obloze, někdy i ohnivou kouli – to když vše nefungovalo tak, jak má.

 

Nyní má Blue…

obal26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte