Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Tiso to nebude

Pod Tatrami se hledá největší Slovák historie

Also Slovakia Commemorates 70th Anniversary Of Reinhard Heydrich Assassination - Slovak soldier…
Jozef Gabčík • Autor: Profimedia, TEMP Petit Press

U lidových hlasování o nejvýznamnější postavy národních dějin bývá obvykle nejzajímavější sledovat, koho pořadatelé pro jistotu vyřadí, aby předešli ostudě. Zatímco v Česku před čtrnácti lety hrozilo, že zlato shrábne fiktivní postava (Jára Cimrman), slovenští sousedé řešili v anketě, která na Nový rok vstoupila do finální fáze, osobu bytostně reálnou (prezidenta fašistické Slovenské republiky Jozefa Tisa). Ten se objevil na podzim v upoutávce pořádající veřejnoprávní organizace Rozhlas a televize Slovenska (RTVS), po protestech židovských organizací i veřejnosti byl však tento politik, po válce popravený za vlastizradu, vyřazen.

A možná se změní i seznam finálních deseti osobností, který byl představen na Nový rok a z něhož budou Slováci v následujících týdnech vybírat. Minulý čtvrtek oznámila zpěvačka Marika Gombitová, společně s cyklistou Peterem Saganem jediná žijící v první desítce, že místo přenechá osobnosti, která je „možná méně známá, ale pro Slovensko z historického hlediska výjimečnější“. Byť ho přímo nejmenovala, zpěvačka zjevně myslí parašutistu a atentátníka na Heydricha Jozefa Gabčíka, který v předběžném hlasování skončil na jedenáctém místě. Není ovšem jasné, zda to pravidla soutěže, kterou slovenská RTVS stejně jako ČT převzaly od britské BBC, dovolují. Pořadatelé oznámili, že zjistí podrobnosti u britských držitelů licence.

Jinak má první desítka, z níž se bude vybírat, obvyklé složení, jaké podobné ankety mívají. Jsou zde postavy vymykající se…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

redaktorka

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1399
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte