Also Slovakia Commemorates 70th Anniversary Of Reinhard Heydrich Assassination - Slovak soldier…
Jozef Gabčík • Autor: Profimedia, TEMP Petit Press

U lidových hlasování o nejvýznamnější postavy národních dějin bývá obvykle nejzajímavější sledovat, koho pořadatelé pro jistotu vyřadí, aby předešli ostudě. Zatímco v Česku před čtrnácti lety hrozilo, že zlato shrábne fiktivní postava (Jára Cimrman), slovenští sousedé řešili v anketě, která na Nový rok vstoupila do finální fáze, osobu bytostně reálnou (prezidenta fašistické Slovenské republiky Jozefa Tisa). Ten se objevil na podzim v upoutávce pořádající veřejnoprávní organizace Rozhlas a televize Slovenska (RTVS), po protestech židovských organizací i veřejnosti byl však tento politik, po válce popravený za vlastizradu, vyřazen.

A možná se změní i seznam finálních deseti osobností, který byl představen na Nový rok a z něhož budou Slováci v následujících týdnech vybírat. Minulý čtvrtek oznámila zpěvačka Marika Gombitová, společně s cyklistou Peterem Saganem jediná žijící v první desítce, že místo přenechá osobnosti, která je „možná méně známá, ale pro Slovensko z historického hlediska výjimečnější“. Byť ho přímo nejmenovala, zpěvačka zjevně myslí parašutistu a atentátníka na Heydricha Jozefa Gabčíka, který v předběžném hlasování skončil na jedenáctém místě. Není ovšem jasné, zda to pravidla soutěže, kterou slovenská RTVS stejně jako ČT převzaly od britské BBC, dovolují. Pořadatelé oznámili, že zjistí podrobnosti u britských držitelů licence.

Jinak má první desítka, z níž se bude vybírat, obvyklé složení, jaké podobné ankety mívají. Jsou zde postavy vymykající se…

I_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte