Možná se tady před námi odehrála svérázná lekce, nakolik se dá věřit politikům. Koncem ledna zveřejnil ministr kultury Antonín Staněk na Twitteru fotku. Na ní stál bok po boku se šéfem Národní galerie Jiřím Fajtem a okázale se „smál spikleneckým teoriím“ o tom, že se chystá Fajta odvolat.

Od minulého čtvrtka je fotka pozoruhodným dokladem Staňkovy zmatenosti, nebo falešnosti. Den před Velikonocemi si totiž narychlo svolal novináře a v krátkosti (už bez společné fotky) sdělil, že Fajta na minutu odvolává a navíc na něj podává dvě trestní oznámení.

Ovšem nejen to. Výpověď dostal i ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup. Přitom Staněk ještě před čtrnácti dny novináře Respektu osobně ujišťoval, že se Soukupem chce dál spolupracovat.

Fajta ministr viní, že s Národní galerií jako její ředitel uzavřel autorskou smlouvu na dramaturgii loňských „osmičkových“ projektů. Národní galerie neměla opravdu hodně dlouhou tak nabitý a skvělý program jako právě loni a její šéf byl přesvědčen, že si za to může k platu přilepšit více než milionem korun. Zatímco Fajt tvrdí, že mu to zákon umožňuje, ministerstvo míní opak.

Na bližší rozbor neměl ministr čas, novinářům se omluvil, že odjíždí na svátky pryč, a detaily ať si zjistí u policie (ta zase říká, že nic sdělovat nemůže). Za hodinu už beztak měla média jiné starosti, protože rezignoval ministr spravedlnosti. Málem tak zapadla i informace, že zajištěním „stabilizace“ Národní galerie Staněk pověřil ekonomického náměstka Národní…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1810

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte