Kultura

K čemu inspiruje wrestler Trump

Proměnit zklamání z amerických voleb v akci a chuť přijít s konstruktivním programem. To je hlavní cíl knihy Ne nestačí, kterou napsala kanadská novinářka a esejistka Naomi Klein rychlostí blesku bezprostředně po nástupu Donalda Trumpa do úřadu. Uchopila to jako příležitost, protože současný prezident je podle ní „zrcadlo nastavené Americe i celému světu“. Takřka stejně svižně byla kniha přeložena i do češtiny, neboť její nejnovější svazek This Changes Everything o klimatických změnách u nás ještě k dispozici není.

Pokud šlo o objemné tituly Bez logaŠoková doktrína věnované fungování obchodních značek, potažmo kalamitnímu kapitalismu, který těží z přírodních i vojenských katastrof, Klein se vždy spoléhala na letité rešerše a reportování z terénu. Tentokrát sází na analýzu. Pro konzumenta médií tu tedy nebude příliš nových informací o postupu Trumpovy administrativy. Cenná je však zkušenost a schopnost, s níž Klein dokáže rozkrýt důvody úspěchu současného amerického prezidenta. Mimo jiné jej představuje jako obchodní značku, která nefunguje ani tak tím, co skutečně nabízí, ale tím, jakou image umí vytvořit – a zda se jí daří tento obraz udržet. V tom se Trump mnohé přiučil v showbyznysu i při wrestlingových zápasech. Proto mu mohou projít skandály, které by běžného politika zničily – jsou v souladu s jeho letitou stylizací dravce.

Klein se od počátku devadesátých let věnuje kritice globálního kapitalismu, koncentraci bohatství i…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1538

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte