Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Successful Save the Bees Initiative Presented to Bavarian Government Trefili jsme se do něčeho citlivého. (Agnes Becker, čtvrtá zleva) • Autor: Profimedia, Zuma Press - News
Politika Fokus

Včelí vzpoura

Německem se šíří touha po záchraně vymírajících živočichů skrze ohleduplnější zemědělství

Když člověk jede autem z Čech do Bavorska a přehoupne se přes šumavské lesy na druhou stranu hranice, krajina se na první pohled změní. Dlouhé české lány vystřídají menší bavorská pole a louky, které od sebe oddělují travnaté meze a shluky stromů či keřů. Krajině to dodává malebný ráz, ale je to i praktické: při prudkém dešti brání ostrůvky „divoké přírody“ odplavování hlíny z polí, v době sucha zase v krajině drží vodu a za každého počasí dávají různým živočichům, od koroptví až po včely, šanci přežít uprostřed lidské zemědělské krajiny.

Bavoři se proto rozhodli, že takových oáz chtějí mít v polích mnohem víc. V nejúspěšnější petici bavorské historie, kterou podepsalo 1,7 milionu lidí, podpořili návrh zákona, jehož smyslem je zastavit vymírání živočichů v krajině, především pak hmyzu a ptáků. Hlavní tváří kampaně Zachraňte včely, která rozhýbala bavorskou společnost, je Agnes Becker, ekologická aktivistka a veterinářka provozující malý statek nedaleko českých hranic. „Evidentně jsme se s naším návrhem trefili do něčeho citlivého. Lidé si stále více uvědomují, že se z přírody něco zásadního vytrácí, a chtějí tomu zabránit,“ říká hnědovlasá třicátnice před sídlem bavorské vlády v centru Mnichova po prvním setkání s premiérem Markusem Söderem, který začal s autory veleúspěšné petice ihned vyjednávat. Zatím je příliš brzy na odhady, zda zákon projde a v jaké podobě, vyjednávání se nejspíš protáhnou na několik měsíců. Agnes Becker však věří, že se jí s kolegy podařil zásadní…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 423
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte