Kultura

Hory v hlavě: dějiny jedné fascinace

Fascinace vrcholy je vyjádřením touhy po jiných dimenzích

Hory nám vrací neocenitelnou schopnost úžasu nad nejprostšími ději fyzického světa, kterou umí moderní existence tak nepostřehnutelně odplavit, a nabádají nás, abychom ten úžas aplikovali na vlastní každodenní život,“ píše ve své knize Hory v hlavě: dějiny jedné fascinace Robert MacFarlane (1976). Vyznává se v ní, že i on propadl okouzlení kameny, skalami a vrcholy, a vypráví příběh proměny, jíž lidstvo ve vnímání hor prošlo.

Jestliže kolem roku 1700 si cestovatelé alpskými průsmyky údajně nechávali zavazovat oči, aby je neděsil pohled na horské štíty, už po stu letech se stále více odvážlivců vydává i na mnohem vyšší a nebezpečnější místa, aby uhranuti mohli vidět tytéž scenerie – a pak třeba i zemřít. Když při svém třetím pokusu o zdolání Mount Everestu zahynul v roce 1924 britský horolezec George Mallory, truchlil pro něj celý národ a udělal z něj mýtus. Kdyby žil o pár století dříve, byl by asi za svoji posedlost zavřen do blázince, dodává autor s tím, že hory zůstávají stejné, ale mění se náš náhled na ně.

Salaš a kamzíci

MacFarlane vyučuje anglickou literaturu v Cambridgi, a zdůrazňuje proto, že jeho kniha nemá být přehledem dějin horolezectví, ale spíše historií imaginace. Sleduje tak, jak se negativní emoce, které pusté vrcholy v lidech vyvolávaly, pomalu měnily v ambivalentní, a nakonec až extatické pocity. Vlastnosti, pro něž byly hory zatracovány, se proměnily v jejich nejvíc ceněné rysy.

Dramatik John Dennis (1658–1734) jako jeden z…

I_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte