Obálka s modrým pruhem, kterou jsem si před chvílí vyzvedl na poště, samozřejmě – jako obvykle – vzbuzuje zvědavost. A poté co zjišťuji, že odesílatelem je soud z Prahy 1, i jistou drobnou obavu. Co jsem provedl? Nic, prozrazuje papír uvnitř. Soudní úřednice jen chtěla, abych doplnil údaje ve své čtyři měsíce staré žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím: chtěl jsem zpřístupnit jistý rozsudek i se zdůvodněním, který jsem tehdy potřeboval k napsání článku.

Shodou okolností projednávala ten samý den Poslanecká sněmovna novelu zákona o svobodném přístupu k informacím. Poslanci se nakonec zachovali nad očekávání osvíceně a vůči veřejnosti i novinářům velmi vstřícně. Ještě před půl rokem se v médiích i v zasvěcených neziskovkách očekávalo, že projde vládou navržená novela, která by některé pasáže zákona rozmlžila způsobem, jenž by mohl značně omezit informování veřejnosti.

Výklad vládního návrhu by mohl být velmi volný a mohl by omezit třeba právo veřejnosti dostávat od policie, státních zástupců nebo soudů jakékoli informace o vyšetřování trestných činů do chvíle, než bude vynesen pravomocný rozsudek. Úředníci by také nemuseli poskytovat informace, které by podle jejich pohledu „ohrožovaly zájmy České republiky v zahraničí“. Což by mohla být třeba informace o každém pochybení v Česku, které by mohla prověřovat mezinárodní instituce. Konkrétně třeba dotace v Čapím hnízdu.

Poslanci nakonec po koordinovaném lobbingu neziskovek i tlaku médií ze záměru…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte