Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře, Společnost

On to tak nemyslí

Brazilský Trump vyhrál volby a Latinská Amerika trne, co udělá

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Z vítězství pravicového extremisty Jaira Bolsonara v Brazílii plyne jedno poučení: když jsou lidé nespokojení a žádají změnu, tak si změnu vezmou – bez ohledu na to, z jak výstřední nabídky vybírají. Britové zvolili brexit (a teď se nedokážou dohodnout, k čemu ho vlastně chtěli), Američané zvolili Donalda Trumpa, Češi volí agromultimiliardáře, který „to prostě zařídí“. Brazilci si svá přání promítli do obrazu Jaira Bolsonara a teď, pár dní po volbách, je zajímavé pozorovat, jak se s tím zásadním zlomem vyrovnávají.

Hurá

Část je samozřejmě upřímně nadšená a slaví, Bolsonarova vize pevné ruky a chlapáctví jí naprosto vyhovuje. Část, která k dříve vysmívanému a okrajovému radikálovi přeběhla z politického středu a rozhodla tím volby, však v soukromých rozhovorech vehementně vysvětluje, že Bolsonarovy extravagantní výroky není potřeba brát doslova. Autor komentáře se tak v uplynulých dnech dozvěděl, že když Bolsonaro mluví o zbraních do každé rodiny, nemyslí to vážně, a i kdyby myslel, „politický systém to nedovolí“. Když mluví ohavně o ženách, je to jenom plácání hejska, které se Brazilky na rozdíl od přecitlivělého Evropana naučily neslyšet. Když se homosexuálové bojí, že prezidentovy nenávistné výroky na jejich adresu rozpoutají vlnu násilí nebo čistek, nechávají se prý jenom strhnout negativní levičáckou propagandou.

Víra v možnost nového začátku rozhodně prudce zvýšila ochotu sázet vysoko. Možná nejsilněji vítají Bolsonara trhy a podnikatelské kruhy. Nový…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.