45-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Z vítězství pravicového extremisty Jaira Bolsonara v Brazílii plyne jedno poučení: když jsou lidé nespokojení a žádají změnu, tak si změnu vezmou – bez ohledu na to, z jak výstřední nabídky vybírají. Britové zvolili brexit (a teď se nedokážou dohodnout, k čemu ho vlastně chtěli), Američané zvolili Donalda Trumpa, Češi volí agromultimiliardáře, který „to prostě zařídí“. Brazilci si svá přání promítli do obrazu Jaira Bolsonara a teď, pár dní po volbách, je zajímavé pozorovat, jak se s tím zásadním zlomem vyrovnávají.

Hurá

Část je samozřejmě upřímně nadšená a slaví, Bolsonarova vize pevné ruky a chlapáctví jí naprosto vyhovuje. Část, která k dříve vysmívanému a okrajovému radikálovi přeběhla z politického středu a rozhodla tím volby, však v soukromých rozhovorech vehementně vysvětluje, že Bolsonarovy extravagantní výroky není potřeba brát doslova. Autor komentáře se tak v uplynulých dnech dozvěděl, že když Bolsonaro mluví o zbraních do každé rodiny, nemyslí to vážně, a i kdyby myslel, „politický systém to nedovolí“. Když mluví ohavně o ženách, je to jenom plácání hejska, které se Brazilky na rozdíl od přecitlivělého Evropana naučily neslyšet. Když se homosexuálové bojí, že prezidentovy nenávistné výroky na jejich adresu rozpoutají vlnu násilí nebo čistek, nechávají se prý jenom strhnout negativní levičáckou propagandou.

Víra v možnost nového začátku rozhodně prudce zvýšila ochotu sázet vysoko. Možná nejsilněji vítají Bolsonara trhy a podnikatelské kruhy. Nový…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1834

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte