Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Pohled do hlubokých očí

Paní Karen Keegan potřebovala svého času transplantovat ledvinu a všichni tři její synové se nabídli jako dárci. K určitému překvapení paní Keegan genetická vyšetření prokázala, že dva z nich nejsou její synové, přestože měla za to, že všechny porodila. Ukázalo se, že paní Keegan je tzv. chiméra. Tak jako se jedno embryo může vzácně rozdělit na dvě a vzniknou klasická jednovaječná dvojčata, může nastat i opačný proces – vzácně mohou dvě embrya splynout. Narodí se pak jedno zdravé dítě, které má, jak se sluší a patří, dva biologické rodiče. Když ovšem dospěje, je věcí náhody, které tkáně vzniknou z jednoho embrya a které z druhého. Paní Keegan tak, chcete-li, porodila dva syny své nikdy se nenarodivší sestře.

Další případ byl mnohem vyostřenější. Paní Lydia Fairchild měla dvě děti se svým přítelem, a když s ním čekala třetí, stalo se, že láska vychladla a přítel ji opustil. Paní Lydia pak jako samoživitelka požádala o sociální podporu. Jenomže komise díky testům DNA rychle zjistila, že děti nejsou paní Lydie a ona chce podvodným způsobem vylákat od státu peníze, DNA je přece stoprocentní důkaz. Věc šla tak daleko, že úředníci byli osobně přítomni porodu třetího dítěte, ihned odebrali vzorek krve a ukázalo se, že paní Lydia není ani matkou třetího dítěte. To je ovšem nerozhodilo a usoudili, že Lydia za úplatu odnosila dítě někomu jinému. Až se pak její právník rozpomenul na kauzu Keegan a ukázalo se, že paní Lydia je rovněž chiméra.

Chiméry už umíme připravit uměle. Do…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte