Paní Karen Keegan potřebovala svého času transplantovat ledvinu a všichni tři její synové se nabídli jako dárci. K určitému překvapení paní Keegan genetická vyšetření prokázala, že dva z nich nejsou její synové, přestože měla za to, že všechny porodila. Ukázalo se, že paní Keegan je tzv. chiméra. Tak jako se jedno embryo může vzácně rozdělit na dvě a vzniknou klasická jednovaječná dvojčata, může nastat i opačný proces – vzácně mohou dvě embrya splynout. Narodí se pak jedno zdravé dítě, které má, jak se sluší a patří, dva biologické rodiče. Když ovšem dospěje, je věcí náhody, které tkáně vzniknou z jednoho embrya a které z druhého. Paní Keegan tak, chcete-li, porodila dva syny své nikdy se nenarodivší sestře.

Další případ byl mnohem vyostřenější. Paní Lydia Fairchild měla dvě děti se svým přítelem, a když s ním čekala třetí, stalo se, že láska vychladla a přítel ji opustil. Paní Lydia pak jako samoživitelka požádala o sociální podporu. Jenomže komise díky testům DNA rychle zjistila, že děti nejsou paní Lydie a ona chce podvodným způsobem vylákat od státu peníze, DNA je přece stoprocentní důkaz. Věc šla tak daleko, že úředníci byli osobně přítomni porodu třetího dítěte, ihned odebrali vzorek krve a ukázalo se, že paní Lydia není ani matkou třetího dítěte. To je ovšem nerozhodilo a usoudili, že Lydia za úplatu odnosila dítě někomu jinému. Až se pak její právník rozpomenul na kauzu Keegan a ukázalo se, že paní Lydia je rovněž chiméra.

Chiméry už umíme připravit uměle. Do…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte