Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Od věci

Rostliny nemají kalendář

Moldava, Krušné Hory
Sníh zkrátka do střední Evropy patří. • Autor: Matěj Stránský

Teplý leden, k nouzi krok jen jeden, praví lidová pranostika. Již pátá teplotně nadprůměrná zima mate přírodu – ptáci zpívají, kvetou sedmikrásky a bledule, někde předčasně vypučely, nebo dokonce rozkvetly stromy. „Na vegetaci a úrodu to má neblahý vliv,“ říká Zdeněk Žalud, agrometeorolog, bioklimatolog a pedagog z Mendelovy univerzity v Brně a vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

Máme polovinu ledna a příroda začala jarně panikařit.

Svým studentům vždycky říkám, že rostliny nemají kalendář. Rozhodující prvek, který určuje, že by měly začít vegetovat, je právě teplota. A pokud se vyskytne teplá epizoda v několikadenním cyklu, jako tomu bylo nyní, začnou do vegetační fáze vstupovat.

Co to znamená?

Jednoduše řečeno, jestliže dřevina, rostlina či bylina vyhodnotí, že nastává jaro, vstoupí do fáze tzv. butonizace, což je růstová fáze tvorby poupat. Geneticky jsou pak poslům jara nejblíže typické jarní rostliny a dřeviny – vrby, lísky, olše, sněženky, petrklíče, bledule, které se i teď probudily.

A co jim hrozí?

Poslední zimy se vyznačují podobným charakterem, výrazně teplejším prosincem a lednem. A klimatické modely naznačují, že se v budoucnu situace nebude měnit. Podzim byl v normálu a rostliny a plodiny přešly přirozeně do dormance, čili do období vegetačního klidu. Při nadprůměrných teplotách se však některé druhy začaly zbavovat…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 340
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte