Podstatná jména nás zpomalují

Přídavným jménům a příslovcím se při psaní pokud možno vyhýbejte. Jsou otravně popisná. Čtenář nepotřebuje vědět, že lev zařval strašlivě, protože – může lev někdy zařvat jinak? Používejte slovesa, znamenají akci a posouvají děj! A podstatná jména, ta jsou bohužel nevyhnutelná. Podobnou poučku je možné si přečíst v každé druhé příručce pro začínající spisovatele (anebo novináře), která radí, jak psát čtivě.

Mezinárodní tým lingvistů na podobné téma zveřejnil zajímavou studii, která potvrzuje to, co mnoho lidí živících se psaním intuitivně cítí: používání podstatných jmen nás zpomaluje. Mozek totiž k jejich zformulování potřebuje více času.

Lingvisté Frank Seifart a Balthasar Bickel zkoumali stovky nahrávek spontánní lidské řeči v devíti odlišných jazycích. Byla mezi nimi angličtina a holandština, ale také exotické jazyky z amazonského pralesa, ze Sibiře, africké pouště Kalahari nebo dálného Tibetu. Vědci analyzovali, co se děje při vyslovování podstatných jmen a sloves. Nezkoumali, jak dlouho trvá tato slova vyslovit, zaměřili se na kratičký okamžik, který vyslovení každého slova předchází. A sledovali také slova předcházející slovesům a podstatným jménům, protože mozek se na jejich formulaci připravuje už během řeči.

A došli k překvapivému zjištění – ve všech devíti jazycích je řeč předcházející podstatnému jménu zhruba o 3,5 procenta pomalejší než proud řeči předcházející slovesu. V osmi z devíti jazyků je pak dokonce…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte