Kultura

Cukrárna U Šilhavého Jima

Děti dnes moc nečtou – stejně jako desperáti, kovbojové a zálesáci na Divokém západě ve městečku Sheydrem. Proč by to taky trapeři, kteří loví rosomáky, rýžují zlato a bojují s indiány, asi tak dělali? Na tuhle otázku dává odpověď zdánlivě dětská kniha Marka Tomana Cukrárna U Šilhavého Jima. Nad příběhem o tom, proč si chlapíci v sombrerech dávají kafíčko a dortík v cukrárně a rozebírají s knihovnicí Boženkou klasickou literaturu, kterou na její popud přečetli, se budou usmívat nejen školní dítka, ale i jejich rodiče.

Děti totiž někdy takové nevzdělavatelné a nevychovatelné desperáty připomínají – nedokážou se soustředit, nejraději by lítaly a povykovaly a rodiče by je nejraději vsadili do vězení k šerifovi Vencovi. Ale i tam dobrá, krásná z Čech pocházející světlonoška Boženka Oprátková pořádá dýchánky nad knihou a lotřiska se dozvídají o osudech Monte Christa, Romea a Julie nebo kapitána Achaba. Ale nejde tady jen o literaturu. Dojde i na souboj na život a na smrt mezi Boženkou a zneuznaným básníkem Dantem Skunkem Shakespearem a mnoho dalších divokých dobrodružství. Humoristická a zároveň v dobrém smyslu poučná kniha čerpá z poláčkovsko-foglarovské tradice, z románů Karla Maye, případně z filmu Limonádový Joe – a zároveň si z nich jemně utahuje. Školní děti, pro něž je kniha v první řadě, tuhle rovinu možná nepoznají, ale rodiče, kteří mají takový druh filmů a knížek rádi, jistě ocení vtipné narážky.

Je vidět, že spisovatel Marek Toman píše jak pro…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte