Christmas tree on the background of Bahai Temple
Autor: Alamy, Profimedia

Jen co vyjdu z terminálu Ben Gurionova letiště v Tel Avivu, musím se začít smát. Nejen že je i přes prosincové datum dvacet nad nulou a hned zakopnu o toulavou kočku, ale vzápětí jsem v obležení snědých pořízků, kteří už mě halekáním „Yalla, yalla“ ženou do sdíleného taxi, „šerutu“. Přesně jak si pamatuji Izrael – dlouhými řečmi se tu čas neztrácí. Během pár minut je auto díky obratnosti naháněčů plné a v příští chvíli už se stovkou prořítíme kolem cedule „SLOW“ směrem na Haifu. Celou hodinku a půl hraje na plné pecky rádio, které řidič buď podporuje zpěvem z plných plic, nebo stejně z plných plic překřikuje do telefonu. Unavená ruská rodinka vedle mě i tak spokojeně spí, já mžourám na palmy pomalu se nořící do soumraku. Po zdvořilém a deštivém Bruselu je to skok do jiné dimenze.

Vystoupím před hotelem úplně nahoře na vrchu Karmel, výhled mám na celý záliv a tají se mi z toho dech. Pár dalších divů světa, jako je třeba izraelská snídaně (rybu k snídani do každé rodiny!), už jako zkušený cestovatel po těchto končinách přejdu celkem klidně, na co jsem ale připravená nebyla, je extravagantní vánoční výzdoba v centru města, v takzvané německé kolonii.

Přesně jak si pamatuji Izrael – dlouhými řečmi se tu čas neztrácí.

Tweetni to

Historie toho místa, kde jsou ještě stále na kamenných veřejích vytesané nápisy ve švabachu, je pozoruhodná – přístavní vísku založili němečtí templáři v druhé polovině 19. století, aby zde, ve Svaté zemi, očekávali druhý…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte