11_Gogola_archiv_autora
Jan Gogola ml.

„Vážené dámy, vážení pánové, nový rok je už od svého počátku také starý, protože nezadržitelně směřuje k dalšímu 31. prosinci. I tento novoroční projev je staroročním, podobně jako je starým vše, co se událo nyní, protože s každým okamžikem se děje něco nového. Co je nové, vlastně poznáme až tehdy, když se to stane starým, protože jenom v odstupu můžeme nahlédnout, jestli něco svoji dobu proměnilo. Bez přítomnosti v minulosti nebudeme moci srovnávat a bez existence v budoucnosti přijdeme o možnost být jinými. Do tohoto nadčasového rámce zasazuji důvod, proč jsem se stal prezidentem: chci využít váhy tohoto úřadu k jeho zrušení.

Zachovejme historickou kategorii autority jako kontextuální a situační konstelaci, a nikoli jako institucionalizovanou moc ústřední tváře, která vyrůstá z krku klanové, kmenové, feudální a potažmo totalitní hierarchie. Tak jako jsme neměli vždy demokracii, tak nemusíme mít napořád hlavu státu neboli v moderní éře prezidenta, jehož funkce, a všeobecná fascinace tímto statusem, zpochybňuje představu o tom, že žijeme ve struktuře sítě epochu decentralizace s organickou povahou moci.

Zneviditelněním hlavy zviditelníme myšlenky. Nebudeme se vztahovat k určité postavě jako k apriornímu ztělesnění centra, respektive epicentra. Osvobodíme se od politiky obličeje, jehož prostřednictvím se zdánlivě orientujeme ve spleti společenských fenoménů. Například Obama je pak nositelem naděje a Trump zmaru, aniž bychom promysleli paradoxní jev, že se tak dlouho…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte