Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Milovaný a nenáviděný

Jeff Bezos a jeho globální gigant rozhodně nemění jen způsob, jakým lidé nakupují

49-profil-bazos
Jeff Bezos • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Nebývá obvyklé, aby se šéfové firem třásli při představě, že jim šéf jiné firmy, který neoperuje v jejich oboru a nijak jim nekonkuruje, zavolá a prostě je pozve na kafe. Nebo že – nedej bože – vydá tiskovou zprávu. S touto noční můrou se poslední dobou v noci budí ředitelé řady společností na celé planetě. Bojí se jednoduché věci: že americký miliardář Jeff Bezos a jeho Amazon (z něhož chce jednou udělat „on-line obchod se vším“) začnou podnikat právě v jejich oboru.

Žádné obavy

Třeba společnost Blue Apron by mohla vyprávět. Každý měsíc rozveze po amerických domácnostech osm milionů balíčků pro tak trochu líné kuchaře. Místo abyste nakupovali a googlovali návod na vaření, Blue Apron vám v krabici přiveze potřebné ingredience ve správném množství společně s receptem až pod nos. Úspěšně rostoucí společnost letos v létě v rozletu zarazila stručná informace, že se s vlastní verzí těchto balíčků chystá přijít právě Amazon – akcie firmy se propadly o více než třetinu a už se nevzpamatovaly. Jednoduše proto, že síle Amazonu, u nějž Američané utrácejí plnou polovinu všech svých výdajů na internetu, je téměř nemožné konkurovat. Jak píše on-line magazín Quartz: „Takový typ moci je skutečně děsivý.“

Jeff Bezos se před pár dny – a letos už dokonce podruhé – stal nejbohatším člověkem planety se jměním přesahujícím sto miliard dolarů. Zařídili to zejména američtí zákazníci, kteří tradiční podzimní slevový víkend známý jako Black Friday („černý pátek“) strávili na stránkách…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte