Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Spoutat a sebrat vodu

Klimakemp: policejní inspekce zkoumá, zda zásahovka při likvidaci protestu v dole Bílina postupovala podle pravidel

28/11/2011 Praha Ceska Republika aktiviste hnutu Greenpeace pronikli do lomu CSA na mostecku
Možná dojde k troše neposlušnosti. (Rypadlo v jednom ze severočeských dolů) • Autor: Milan Jaroš

Po několika letech si tuzemská policie opět vyzkoušela velký zásah proti velké skupině lidí. Poslední červnový víkend se v severočeském Horním Jiřetíně konal Klimakemp, převážně kulturní a vzdělávací akce, kterou chtěla ekologická organizace Limity jsme my upozornit na rizika oteplování klimatu. Místo vybrala logicky: vědci se shodují, že k němu zásadně přispívá spalování hnědého uhlí, které se v okolních dolech těží. Akce byla povolená, ale aktivisté předem avizovali, že může – neoficiálně a ne v rámci samotného Klimakempu – „dojít k akci občanské neposlušnosti“: třeba nepovolený vstup na soukromý pozemek a obsazení některého z těžebních strojů v přilehlých lomech.

A na neposlušnost opravdu došlo: v sobotu, dvě hodiny po poledni vlezlo zhruba sto padesát lidí do dolu Bílina a posadili se pod jedno z dočasně odstavených rypadel. Následujících šest hodin odtamtud protestující dostávalo několik desítek policistů a těžkooděnců, to všechno se vzdušnou asistencí helikoptéry. A stejně jako při každé podobně masivní akci se vzápětí objevilo podezření, že zasahující policisté překračovali svoje pravomoci a chovali se protizákonně.

Netušili, co se děje

Ze samotného zásahu neexistuje žádný nezávislý záběr, záznam mohla pořizovat pouze policie. Přímo na místě byly dva televizní štáby, oba České televize. Jak popisuje nezávislý filmař Ladislav Turner, který pro ČT na dně liduprázdného lomu natáčel jeden z dílů publicistického cyklu Intolerance, ze strany, na níž…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte