Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Ústava vs. doprava

martin bursik , politik, les, praha 28.8.2013
Martin Bursík • Autor: KAREL CUDLIN 2013

Pražský městský soud zamítl žalobu bývalého místopředsedy vlády Martina Bursíka kvůli protičínským protestům. Politik si stěžoval na postup, kterým policisté minulý rok v březnu zamezili demonstrantům přístup na Hrad. Podle soudu se policisté chovali v souladu se zákony a jednali v zájmu bezpečnosti osob, které se na místě během návštěvy čínského prezidenta nacházely.

R: Jak budete reagovat na rozhodnutí městského soudu?

MB: Chceme se obrátit na Nejvyšší správní soud v Brně. Jsme absolutně přesvědčeni, že došlo k porušení ústavy a Listiny základních práv a svobod.

R: V čem konkrétně se domníváte, že soud pochybil?

MB: Podle nás se soudce vůbec nevypořádal s naším hlavním argumentem, tedy s protiústavností policejního zásahu. Policie a magistrát hlavního města Prahy zneužily dopravní legislativu ve svůj prospěch. A já si myslím, že dopravní značky by neměly mít vyšší sílu než ústava.

R: Proč se chcete dál soudit?

MB: Považuji pokračování soudu za velmi důležité především z principiálního hlediska. Kdybychom se s rozsudkem smířili, tak by to znamenalo, že nám státní moc ve spolupráci s jakýmkoli správním úřadem může vzít naše práva. Proto tohle rozhodnutí považuji za velmi nebezpečný zásah do ústavně zaručených práv a nerad bych, aby se stalo precedentem pro další překrucování zákonů ze strany státu.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte