Jsou lidé z podstaty zlí, zkažení a nesoběstační? Odpověď bude záležet na nátuře, ale pakliže se pohybujete ve veřejném prostoru a máte pravomoc ovlivňovat životy druhých, musíte se na lidi dívat především z té lepší stránky. Proč? Protože jinak propadnete pocitu, že máte právo jim určovat, co je pro ně dobré. To je jen krok od toho začít prosazovat svou představu o jejich životě jim navzdory, protože vy je přece chcete pouze ochránit před nimi samými.

Neplatí to samozřejmě dogmaticky, existuje řada omezujících norem, na nichž se shodneme skoro všichni – jako je například zákaz používání některých látek v dětských hračkách či omezení rychlosti aut v obcích. Hranice mezi smysluplným rozhodnutím v zájmu společnosti a nesmyslným řízením životů druhých je však tenká a rozhodně stojí za to ji neustále hledat a testovat. Už proto, že podivných nápadů přibývá. A ke všemu stát v některých případech volá po tom, aby mu lidé pomáhali při jejich vykonávání. Třeba i udáváním.

Poslední cigareta

V oblasti regulací se toho událo skutečně mnoho. Ve sněmovně prošel návrh na úplný zákaz kouření v restauracích, ministr financí Andrej Babiš zavedl EET a jeho úřad nabádá veřejnost, aby udávala živnostníky, kteří nedali účtenku v pořádku. Ministerstvo práce chce vymýtit z pracovišť stres a navrhlo tak přísná pravidla pro home office (tedy práci z domova), že je nebude řada firem chtít povolit, protože by musela kontrolovat domácí podmínky svých zaměstnanců, aby si náhodou něco…

I_obalka R52_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka R52_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2191

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte