Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Společnost

Už jen 120 šichet

Důl Paskov zavírá a horníci se zlobí, že je ošidili

Vinařice u Kladna, hornický skanzen Důl Mayrau. • Autor: Matěj Stránský
Vinařice u Kladna, hornický skanzen Důl Mayrau. • Autor: Matěj Stránský

Horník Ivan J. má za sebou další šichtu, na které se do hlubin země noří už sedmnáctý rok. Spolu s kolegy po ranní směně opouští bránu Dolu Paskov a stejně jako oni ví, že tady na těch jamách už se jim to krátí. Před třemi týdny věřitelský výbor firmy OKD rozhodl, že Paskov koncem března příštího roku definitivně zavře. A taky to, že místo dříve slíbených 12 platů odstupného dostanou horníci na odchod maximálně sedm výdělků, protože na víc firma v insolvenci nemá. „V mém případě je to zhruba 220 tisíc korun,“ vypočítává později v restauraci U Křivého psa ve Frýdku-Místku Ivan: jeho průměr na směnu je 1450 korun, směn v měsíci 22, to celé krát sedm let. „A půjdu do předčasného důchodu, ten mi vyjde zhruba na 16 tisíc korun. Dál pracovat, to už ani náhodou,“ říká horník, který má v jedné z paskovských šachet na starosti hydrauliku, což znamená, že zhruba čtyřikrát týdně fárá do hlubin, až kilometr pod zem.

Miliony pro špatné hospodáře

Dál pracovat by čtyřiapadesátiletý Ivan, který nechce zveřejnit své příjmení, mohl – stejně jako jeho kolegové, z nichž tu po první loňské vlně odchodů zbývá zhruba 1300 lidí. Firma je láká, aby po zavření Paskova přešli do dolů na Karvinsku, kde se bude uhlí dál dolovat, dokonce jim po listopadové schůzi věřitelského výboru nabízejí 80 tisíc náborový příspěvek, pokud neskončí a na nabídku kývnou. „Ale nekýváme. Komu to vyjde na předčasný důchod, ten do něj jde. Tři roky se tu ten krach vleče, máme toho plné zuby, jsme z toho unavení.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.