60A_Vitvar
Atmosféra omšelých dřev. (Skála ve svém Přístěnku)

 

Teď v zimě působí obzvlášť melancholicky. Je prázdný, po jeho rezavé střeše klouže popadané listí, uvnitř leží opuštěné talířky a šálky a dveřmi profukuje ledový vítr. Jemné stopy po jejich nedávné přítomnosti ale prozrazují, že Přístěnek, tedy miniaturní domek přilepený ke zdi zahrady pražského kláštera sv. Anežky České, má pravidelné návštěvníky i v momentální slotě.

„Děti pracují, to je perfektní,“ usmívá se František Skála a souká své bezmála dvoumetrové tělo do domečku. Sochař ho tu postavil pro Národní galerii, která hodlá gotický areál víc otevřít veřejnosti. Řádil tu Josef II., komunisti i stoletá povodeň a teď je čas na změnu. Po dvouleté revitalizaci jsou zahrady kláštera z 13. století otevřené, čerstvě je v nich zdarma přístupná galerie plastik pod širým nebem. Františkovi Bílkovi tu stojí Golgota, Aleši Veselému Zavěšené břemeno, Jaroslavu Rónovi Podobizna s lebkou a jeho kolegovi z někdejší skupiny Tvrdohlaví Františku Skálovi právě Přístěnek.

Spolu s jeho opodál stojícím Slunečním vozíkem jsou to jediná dvě díla objednaná a zakoupená galerií speciálně pro klášterní zahradu. Ostatní jsou zapůjčená od umělců či sběratelů. „Drobný opotřebení lidskýma rukama je ideální, s tím počítám,“ krčí se v domku šedesátiletý multiumělec a multiinstrumentalista, když v podřepu kontroluje, co že se to děti pokoušely z hlíny „uvařit“ v jednom z kastrůlků.

Uchované hodnoty

Zabrouzdá-li dnes člověk na…

I_obalka_R50_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1757

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte