"Arrival" (2016)
Pojďme spolu mluvit. (Příchozí) • Autor: Profimedia, Uppa entertainment

Sci-fi rozhodně nemá pověst toho nejprestižnějšího žánru. Třeba američtí oscaroví akademici si jej při svých cenách všimnou v hlavních kategoriích málokdy a v kinech se s ním pojí nádech čehosi okrajového určeného vyhraněným divákům. Kdykoli se proto objeví film, který s pravidly žánru pracuje trochu jinak nebo z nich byť jen lehce vybočuje a slibuje tak revizi zaběhaných norem, získává automaticky body navíc. Nejnověji se takový bonus přihodil snímku Příchozí kanadského režiséra a hollywoodského novice Denise Villeneuvea, který právě běží v českých kinech – a který sklízí výrazně pochvalné reakce už od své zářijové premiéry na festivalu v Benátkách. V základních premisách snímek převrací žánrová pravidla a očekávání. Na Zemi přiletí tajemní mimozemšťané, kteří nechtějí ničit, ale pomáhat. Hlavní hrdinkou je oproti standardům „mužského“ žánru vědkyně-lingvistka, samostatná žena a špička ve svém oboru. K pocitu „jiné sci-fi“ pomáhá i hypnotická, až psychedelická kamera a epická hudba Islanďana Jóhanna Jóhannssona. Snímku je ale možné rozumět ještě jinak než jen v duchu hlazení žánru proti srsti.

Jednotlivec a civilizace

Příchozí se hlásí k filozofické linii sci-fi, která je v dějinách žánru slabší než její akční protipól. Patří do ní například 2001: Vesmírná odysea,Solaris nebo Blade Runner. Jejich autoři zkoumají v rozjímavém tempu krajní lidskou zkušenost, ať už pod vlivem překračování hranic nekonečného vesmíru nebo…

I_obalka_R50_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 600

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte