Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Kdybych byl prezidentem…

Nebýt neaktivní

Prezident v české tradici je úplně jiná funkce než třeba v sousedním Rakousku nebo Německu. Prezident v našem pojetí je třetí pilíř moci – je to zástupce většiny občanů vůči partajní moci. Bylo tomu tak za první republiky a je tomu tak i dnes, kdy máme přímou volbu prezidenta. Kdybych byl prezidentem, tak bych bezesporu byl prezidentem aktivním, tak jak to lidé v naší zemi od prezidenta čekají, a usiloval bych, aby prezident měl větší kontrolní pravomoci proti moci parlamentní.

Je úsměvné, když někdo chce být prezidentem, a zároveň deklaruje, že bude neaktivní a funkci bere jen jako protokolární záležitost. Pokud někdo chce být VIP kladečem věnců, tak by to měl zkoušet jinde. Občané potřebují naopak silnou autoritu, která je bude zastupovat vůči stranické moci. Mým cílem je posilovat demokracii a kontrolní mechanismy, které zvyšují odpovědnost těch, kde vládnou.

V České republice není demokracie, ale něco, co politologové nazývají stranickou oligarchií. Prezident i Senát jsou fakticky bezzubé instituce a monopol moci drží Poslanecká sněmovna, přesněji vládní koalice, která vládne ve vládě i v Poslanecké sněmovně a drží současně moc výkonnou i zákonodárnou. To je nezdravý model, který se zvrhává v korupční klientelistický systém.

Jako prezident bych usiloval o to, abychom náš partajní systém změnili na demokracii – tedy systém, ve kterém je zástupce občanů občanům odpovědný a kde vládne vymahatelná spravedlnost. Musíme oddělit moc zákonodárnou a moc výkonnou. Vládu…

I_obalka_R48_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte