Z českých polí, luk a lesů mizí obyvatelé, kteří k nim vždy bytostně patřili: skřivan polní, strnad obecný a další ptáci. Na znepokojivý trend aktuálně upozorňuje připravovaná Zpráva o stavu životního prostředí za rok 2015. Meziročně sice počty ptáků poklesly jen o jednotky procent, ovšem dlouhodobý trend je jednoznačný. Od roku 1982, kdy se se soustavným měřením výskytu ptáků na českém území začalo, klesly počty polních a lučních druhů o třetinu a lesních o bezmála pětinu. „Trend je podobný v celé Evropě a jeho příčiny jsou ve všech zemích stejné,“ říká předseda České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Na vině je podle ornitologů způsob, jakým se na evropských polích nakládá s hnojivy a pesticidy, důraz na maximální produkci či fakt, že se pole nenechávají čas od času ležet ladem. „Na polích se kvůli používání pesticidů nevyskytují jiné rostliny či škůdci, což populaci ptáků zásadně ovlivňuje,“ vysvětluje Vermouzek. „Ptákům ubývá životní prostor i potrava.“ Tuzemští ornitologové i jejich evropští kolegové tak tlačí na národní vlády i EU která zastřešuje společnou zemědělskou politiku, aby se zavedené postupy zemědělské výroby s ohledem na ptáky změnily. Zatím neúspěšně.

Zároveň s úbytkem některých druhů se snižuje jejich bohatost: ubývá opeřenců, kteří se vyskytují pouze v určitých typech prostředí, na úkor tzv. generalistů, tedy ptáků, kteří přežijí víceméně kdekoli. Méně často je tak v české přírodě možné spatřit či uslyšet kupříkladu králíčka obecného (jinak…

I_obalka_R47_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1662

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte