Gymnázium Budějovická, Praha, 17.12.2015
Zajímavěji by to nešlo? • Autor: Matěj Stránský

Petr Pánek (49) by si mohl zaslouženě užívat rentiérského života. Opálený usměvavý muž v černém tričku, který si dává na zahrádce ostravské hospody Spolek poobědové pivo, totiž před časem výhodně prodal svoji firmu a sebe i svoji rodinu finančně zabezpečil. Jenže mezi dvěma loky radegastu mu zvoní telefon a na displeji se ukáže jméno šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů, dopoledne s grafikem řešil poslední pokusy autorů změnit něco na svých textech v knize o migraci, která jde právě do tisku, a před pěti minutami se svazkem klíčů v ruce provázel novinářskou návštěvu prostorem, kde jsou sice dnes okopané zdi a zalepená okna, ale kde plánuje na podzim otevřít nové kulturně-vzdělávací centrum.

Petr Pánek si totiž lenivě neužívá vydělaných peněz, ale naopak je – spolu se svým časem a energií – investuje do aktivit sdružení PANT, jež před bezmála deseti lety založil s několika učiteli dějepisu, které stejně jako jeho frustrovalo, že děti ve školách tráví v hodinách historie dlouhou dobu s lovci mamutů a Velkou Moravou a naopak k událostem moderních dějin typu únor 1948 či normalizace se buď vůbec nedostanou, nebo je jen zběžně prolétnou. Jak vidno z Pánkova programu, záběr sdružení se mezitím značně rozšířil, původní účel však zůstává. Už teď se ale díky práci PANT nepoměr mezi pravěkem a 20. stoletím na školách pomalu obrací.

Máme plán

Člověk má co dělat, aby tuhle několikakilovou bichli, která na první pohled vypadá jako objemný šanon velmi pilného účetního,…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1650

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte