Kultura

Paměti iniciátora a člověka nestálého

Jaroslav Jeroným Neduha je umělec renesanční: folkový i rockový muzikant, výtvarník, herec malých rolí i příležitostný spisovatel, na jehož stylu se projevují vlivy oblíbených autorů, Klostermannem počínaje a Váchalem konče. V čase, kdy jeho život uzavíral sedmé desetiletí, sepsal paměti, jež patří k tomu nejlepšímu, co vzpomínání bilancujících androšů, rockerů a lidí žijících mimo hlavní proud společnosti nabízí.

Neduhův život je vydatný a pestrý: nelehké dětství v rozpadlé rodině za stalinismu, nadšené přijetí bigbítové kultury a otevírajícího se prostoru šedesátých let včetně cesty do Anglie, hledání způsobů přežití v normalizačním bezčasí, emigrace do Rakouska, hořkosladká éra postkomunismu. Společenský koridor, kterým se ubíraly i životy jiných umělců jeho generace. Zde k tomu přibudou peripetie osobního života: v řadě manželek, partnerek a dětí by se snad čtenář ztratil. Klíčové ale je, že paměti nejsou sebestředné. Emočně silné a výborně napsané je líčení dětství v motolské nemocnici i mejdan éry pražského jara, ale vrcholem je pasáž o návratu do Čech za sametové revoluce: kde jiní vidí cinkání klíčů a naděje, nachází Neduha ponurou Prahu a mentalitu, která na nový život připravena není a nebude.

Neduhovo psaní je roztomile starosvětské. Součástí jeho světa je boží existence a víra, že člověk je tu proto, aby něco dobrého dělal. Což u umělce obnáší dělat věci nad úroveň řemesla a zábavnosti. Neduha takřka každou epizodu končí moralizujícím poučením, ale dojem to…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte