0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Dopisy6. 8. 20164 minuty

Dopisy

Co s muslimy a co se sebou

RESPEKT 31/2016

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Dnešní ohrožení muslimské menšiny v Evropě je o to větší než  té předešlé židovské, a sice v tom, že ta  židovská ve svém středu ani na okraji nikdy nedisponovala radikální menšinou, která by páchala početné vražedné útoky na bílé evropské vetšině.

Vzhledem k tomu, že se dnes k mnohým  teroristickým útokům často hlásí zastánci islámu, ačkoli radikálního, nebudí toto, a nejen u nemuslimských obyvatel Evropy nadšení, ale bohužel i strach.

Vzhledem k naší minulosti a snad i „mentalitě“, jestli se to tak dá napsat, je teď situace o mnoho nebezpečnější.

Pokud se nenajdou ve středu muslimské elity náboženské i intelektuální osobnosti, které by účinně promlouvaly nejen k muslimům, ale hlavně ke všem ostatním Evropanům, a to tvrdě proti islámskému terorismu, ale hlavně pro podporu evropských hodnot s respektem ke všem ateistům a vyznavačům jiných náboženství, bude bohužel průměrný Evropan ještě méně empatický k rozdílnosti a jeho „démon“ znovu povstane.

Inspirace, i když možná mimoděčná, by se dala hledat třeba ve vzniku Charty 77 a jejím účinku. Myslím, že podobný projekt z řad muslimských elit by uklidnil většinu Evropanů, kteří tápou a mají strach, ale nejsou to přitom žádní nácíčkové.

Daniel Kurovec

Nic než názor

Respekt 31/2016

Naprosto přesné. „Názory“ rozežírají
českou veřejnou debatu jako lepra. Tonya Graves, frontmanka kapely Monkey Business, když chodila s muzikantem, který se…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc