23_3Otazky_archiv

Do Česka bude moci proudit více ukrajinských pracovníků. Vláda jim totiž zjednodušila vyřízení pracovních víz. „Místa v technických profesích jsou dlouhodobě neobsazená,“ vysvětluje potřebu hledat pracovní síly na Ukrajině David Müller z odboru evropského a mezinárodního práva na ministerstvu průmyslu a obchodu.

R: Kolik nových ukrajinských pracovníků do Česka vlivem tohoto opatření přijde?

DM: Opatření umožňuje, aby Generální konzulát České republiky ve Lvově nabral o minimálně 3800 zaměstnanců ročně více. Mělo by se primárně jednat o středně kvalifikované pracovníky v technických profesích – svářeče, slévače, programátory CNC strojů, kovodělníky, elektromechaniky.

R: Odborářům se nelíbí, že příchod nových sil z Východu snižuje platy českých pracovníků. Proč Česko ukrajinské dělníky tak potřebuje?

DM: Jde o velmi malý segment z celkového trhu práce, takže lze jen obtížně předpokládat, že by mohl ovlivnit celkovou mzdovou hladinu negativně. Česko je jednou z nejprůmyslovějších zemí Evropské unie a zároveň zemí s jednou z nejnižších nezaměstnaností. Některá místa středně kvalifikovaných technických profesí, a především o tato jde, jsou tak dlouhodobě neobsazena. Samozřejmou podmínkou obsazení pracovního místa ukrajinským občanem je to, že se po dobu 30 dnů o…

Respekt-31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt-31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte