Mýtus jménem Šlachta

RESPEKT 25/2016

Souhlasím s autory článku, že Robert Šlachta neslouží vědomě Andreji Babišovi. Platí však zákon, že nejlépe slouží ten, kdo neví, že slouží. A pokud si dokážu představit rozhovor Šlachty s Babišem, nevím, kdo z nich hrál skutečnou roli vyslýchaného a kdo roli vyšetřovatele.

Šlachta nastoupil do ÚOOZ jako člověk s ideály, za něž začal bojovat, aniž by si všímal „vedlejších efektů“ své činnosti. Jeho plebejský přístup, který se neomezoval místní ani věcnou příslušností, se může zdát většině sympatický, ale tento Jánošíkův styl musel v demokratickém systému narazit. Zvláště za situace, kdy neodolal vábení mediální popularity. Přejme mu místo odpovídající jeho zásluhám, ale neidealizujme jeho postupy, které rozkývaly křehký strom české demokracie.

MUDr. Vít Šlechta, Libštát

Zaveďme angličtinu jako úřední jazyk

Respekt 24/2016

Brilantní idea. A kromě výhod popsaných panem Švehlou by mohlo i dojít více Čechům, že čeština a angličtina jsou dva rozdílné jazyky a místo současného fúzování by je začali od sebe rozlišovat. To by češtině rozhodně pomohlo. Možná asi tak, jako když absolutistický monarcha Josef II. zavedením němčiny jako jediného úředního jazyka přispěl k záchraně jazyka českého.

Teď jde již jen o to, jak navrhovanou reformu prakticky provést. Žádná demokratická vláda to asi neudělá. Takže musíme doufat, že dosavadní politické trendy budou zdárně pokračovat a zvolíme si nějakého toho…

I_obalka_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte