Turkish President Erdogan and the press freedom.
Nejčernější scénář. (Takto by mohla vypadat svoboda tisku podle tureckého prezidenta Erdoğana) • Autor: U. Baumgarten via Getty Images

V jistém smyslu žijeme ve zlaté éře svobody projevu. V chytrém telefonu si během několika vteřin můžete přečíst noviny z opačného konce světa. Za jediný den se zveřejní více než miliarda tweetů, příspěvků na Facebook nebo blogů. Každý, kdo má přístup k internetu, může publikovat, a kdo si otevře Wikipedii, ocitne se v digitálním nebi, kde vládne první dodatek ústavy Spojených států.

Ale hlídací psi upozorňují, že mluvit otevřeně je čím dál nebezpečnější. A mají pravdu. Jak ukazuje naše zpráva, omezování svobody projevu se zpřísňuje. Přitom bez souboje myšlenek je svět bázlivý a neznalý.

Na svobodu projevu se útočí třemi způsoby. Zaprvé: vlády zesilují represe. Některé země obnovily regulace jako z dob studené války, nebo zavedly nové. Po zhroucení Sovětského svazu si Rusko vychutnávalo říznou a naprosto svobodnou diskusi. Za Vladimira Putina se náhubek zase utáhl. Všechny hlavní televizní stanice teď ovládá stát nebo Putinovi brachové. Žurnalisty, kteří kladou nepříjemné otázky, už asi nepošlou do pracovního tábora, ale několik jich bylo zavražděno.

Když se v Číně v roce 2012 dostal k moci Si Ťin-pching, zavedl tvrdý přístup. Zpřísnil cenzuru sociálních médií, uvěznil stovky disidentů a liberální debatu na univerzitách nahradil zvýšenými dávkami marxismu. Na Blízkém východě, po arabském jaru, jež svrhlo despoty, mohli lidé poprvé po generacích svobodně mluvit. V Tunisku to vydrželo, ale Sýrie a Libye jsou teď pro novináře mnohem nebezpečnější než před vzpourami. A…

I_obalka_R23_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 59 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 59 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte