Šesté největší francouzské město je Londýn, žije v něm 400 tisíc Francouzů. Třetina z téměř sedmi milionů obyvatel této metropole se narodila v zahraničí, angličtina není mateřským jazykem 22 procent z nich. Nemělo by tedy být překvapením, že starostou největšího evropského města byl ve čtvrtek zvolen Sadiq Khan, oddaný muslim narozený pákistánským rodičům v Británii.

V dnešní Evropě to ale samozřejmě překvapivé je. Protiislámské nálady jsou cítit všude, právě minulý týden je vystihla celkem úspěšná Alternativa pro Německo, která přijala nový program s názvem Islám do Německa nepatří. Na odporu vůči přistěhovalcům staví i britská kampaň za odchod z EU. V Londýně to zřejmě vidí jinak – jako ostatně spoustu věcí.

Kupte si vesnici

Volba starosty obvykle budí mnohem menší pozornost než celostátní parlamentní či prezidentské volby. Pohled na svět jako na skládačku národních států však stále více ztrácí smysl. Londýn není jen jedno britské město. Reprezentuje polovinu britské ekonomiky a je to obrovský neuralgický bod, do něhož se soustředilo bezmála tolik lidí, kolik by vydalo na jednu Českou republiku nebo dvě Skotska. A to ještě patří k těm menším. São Paulo je třikrát větší, Buenos Aires dvakrát, a to nemluvíme o megapolích Asie či Afriky.

Lidstvo se nezadržitelně stěhuje do měst. Za 20 let v nich budou žít tři lidé ze čtyř, zatímco venkov se mnohde zcela vylidňuje. V Evropě jsou místa, odkud se v podstatě všichni odstěhovali do metropolí a nepotkáte tam ani…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1860

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte