Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace, Společnost

Uprchlíci a my

Je u nás možné vést otevřenou a zároveň věcnou debatu o uprchlících? Na tuto otázku jsme se pokusili nalézt odpověď v Učené společnosti ČR uspořádáním veřejného hádání s názvem Uprchlíci a my: česká očekávání a německé zkušenosti. Spolu s kolegy z Výzvy vědců proti strachu a lhostejnosti jsme využili nabídky německé ambasády pozvat do Prahy tamní odborníky na uprchlické téma. Podařilo se nám tak dostat pod jednu střechu a představit veřejnosti přední akademiky z obou zemí, řešící různé aspekty uprchlictví od právní ochrany migrantů přes soužití lidí různých kultur až po zapojování nově příchozích na trhu práce.

Vzhledem k volbě tématu jsme předpokládali zájem veřejnosti. Nečekali jsme ale, že konferenční místnost v budově Akademie věd ČR na Národní třídě bude doslova praskat ve švech. Kromě členů akademické obce a zástupců velvyslanectví SRN včetně ambasadora přišla více než stovka lidí reprezentujících širší veřejnost. Předem jsem se trochu obával, že se záhy odhalí nepřekonatelné názorové rozdíly mezi odborníky a laiky. Ve skutečnosti se však během debaty ukázalo, že názorový příkop leží jinde a do značné míry kopíruje státní, nikoli akademickou hranici.

Němečtí účastníci debaty byli až suchopárně praktičtí. Jednou tu uprchlíky máme, tak se o ně prostě musíme postarat. A je i v německém zájmu, aby se v nové zemi cítili dobře, rychle se naučili jazyk a zapojili se ve školách a na pracovištích. Samozřejmě je třeba řešit i bezpečnostní aspekty a je jasné, že země má jen…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.