Operation to retake Mosul from Daesh begins
Na okrajích města už se bojuje. • Autor: Abaca, Profimedia

Začátek nebyl moc nadějný. 24. března oznámila bagdádská vláda zahájení operací, jejichž cílem bylo z Mosulu, druhého největšího iráckého města, vytlačit Islámský stát (IS). První fáze se dařila. Irácké jednotky v počtu asi 5000 mužů rychle obsadily několik vesnic. Ale za pár dní se postup zastavil a protiútok ne víc než dvou stovek bojovníků IS vyhnal armádu z vesnice al-Nasr a z výšiny, na níž leží. O život přišlo asi 20 iráckých vojáků. Při raketovém útoku na malou americkou „palebnou základnu“, určenou k poskytování palebné podpory, zemřel také jeden příslušník americké námořní pěchoty. To naznačuje, že USA rozšiřují své zapojení do konfliktu.

Irácká oficiální místa stále říkají, že IS bude z Mosulu vytlačen do konce roku. Kořist je velká. Když se města, kde žijí převážně sunnitští Arabové, zmocnil v červnu 2014 IS, mělo dva miliony obyvatel. A je také nezbytným předpokladem k obnovení kontroly nad severní provincií Ninive. Ale neúspěch v al-Nasru ukázal, jaká je skutečnost. Místní operační velení tvrdí, že do obsazení a udržení al-Nasru je třeba zapojit další kmenové bojovníky a policii.

Vojenští analytikové soudí, že do roku 2017 lze jen sotva vykonat koordinovaný pokus o znovuzískání Mosulu. Plukovník ve výslužbě Michael Pregent, který v roce 2007 při nepokojích v Mosulu sloužil jako poradce kurdských bojovníků – pešmergů (a dnes působí v think tanku Hudsonský institut), říká, že dosud nebyla vytvořena dostatečně velká síla. Jedna oslabená irácká divize s…

I_obal_R16_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R16_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte