Treblinka, ehem. Vernichtungslager / Foto
Konflikt mezi polskou a židovskou stránkou příběhu. (Treblinka) • Autor: AKG, Profimedia

Dariusz Stola, obrýlený ředitel varšavského muzea dějin polských Židů Polin, vzpomíná na dobu, kdy se v polských knihkupectvích začaly objevovat regály s židovskou literaturou. „Myslel jsem si, že to zase zmizí,“ říká. Polsko se však během posledních dvou desetiletí stalo zemí, kde se o minulosti národa – a především o jeho vztahu ke třem milionům polských Židů, kteří byli zavražděni při holokaustu – velmi intenzivně diskutuje. V mnohých knihkupectvích jsou dnes oddělení polsko-židovské historie. A Polin se od svého otevření v roce 2013 stalo jedním z nejoblíbenějších muzeí v hlavním městě.

Tato diskuse je nyní ohrožena. Vypadá to, že polská vláda vedená radikální nacionalistickou stranou Právo a spravedlnost má v úmyslu diskusi o dějinách zpolitizovat – a dokonce ji kriminalizovat. Náměstek ministra spravedlnosti Patryk Jaki navrhl v únoru zakázat pod trestem pokuty nebo tří let vězení výraz „polské tábory smrti“.

Poláci toto slovní spojení nesnášejí, jelikož nepřesně naznačuje, že koncentrační tábory zřízené na půdě Polska, jako byly Osvětim-Březinka a Treblinka, spravovali Poláci, a ne Němci. Když to v projevu v roce 2012 řekl Barack Obama, předchozí polská vláda mu to vytkla. (Omluvil se.) Poláci už dlouho dávají přednost formulaci „nacistické tábory smrti v Němci okupovaném Polsku“.

Mnohé Poláky trápí pocit, že jsou vnímáni jako kolaboranti s Německem, říká Michael Schudrich, hlavní rabín země. Mnozí také poukazují na to, že kromě židovských obětí holokaustu…

I_obal_R15_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R15_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte