Je to příliš čerstvé, ozvěte se až příští týden, byla nejčastější odpověď sociálních demokratů na otázku, kde seženou 337 milionů, které musí zaplatit bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi. Musí je sehnat rychle, protože verdikt soudu ve 12 let starém případu je pravomocný a nejde ho nijak odsunout. Bohuslav Sobotka, který se zprávu dozvěděl během návštěvy Washingtonu, neurčitě mluvil o „neblahém dědictví“ z devadesátých let. Sociální demokraty zpráva o zdrcující pokutě viditelně překvapila. Evidentní je i to, že peníze budou oranžové partaji chybět v kampani před podzimním volebním bojem s Andrejem Babišem o hejtmanská křesla. Už méně jasné ale je, proč ČSSD situaci neřešila mnohem dřív.

Příběh začal v roce 1997, kdy se socialisté obrátili na právníka Zdeňka Altnera, aby jim pomohl získat barokní palác v Hybernské ulici, jejich předválečné sídlo známé jako Lidový dům. Strana s Altnerem uzavřela smlouvu, podle které v případě úspěchu dostane odměnu ve výši deseti procent hodnoty domu. Smlouvu dojednal tehdejší místopředseda Ivo Svoboda a podepisoval ji šéf strany Miloš Zeman. Altnerovi se Lidový dům podařilo na státu – který neměl příliš chutí sídlo socialistům vracet – vysoudit v roce 2000. Představitelé strany od počátku uznávali, že za vítězství ve sporu advokátovi zaplatí 50 milionů korun. ČSSD tvrdí, že v roce 2000 byla Altnerovi zaplacena třetina z té částky a zbylé dvě partaj uložila do schránky u notáře, protože si na odměnu dělali nárok i další dva údajní…

I_obal_R14_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R14_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 754

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte