Zadávat heslo na mobilu není vždycky pohodlné, protože lidské prsty jsou velké a mohou mít problém vybrat na malé obrazovce správné znaky. Znamená to také odvrátit se od přátel nebo kolegů, což je neslušné.“ Pokud vám tahle slova znějí jako povzdech staromilce, jste na omylu. Do své patentové žádosti je napsal internetový gigant Amazon, který se chystá zavádět nový způsob, jak zákazníci potvrdí platby za své zboží: namísto vyťukání hesla pořídí mobilem svou selfie. Není to jediný případ. Platební společnost MasterCard nově testuje podobný systém identifikace, a pokud se osvědčí, zavede ho od léta ve čtrnácti zemích. „Zákazníci to milují,“ shrnuje firma zkušenosti s novinkou.

Platit uchem

O tom, že zabezpečení internetových účtů nebo přístupů do různých zařízení psanými hesly není moc bezpečné, se mluví dlouho. Hesla se dají ukrást, zapomenout nebo – pokud jejich autor nemá fantazii – uhodnout. Zejména při citlivějších digitálních operacích, jako jsou právě platby, se proto v posledních letech prosazuje dvojstupňová identifikace, nejčastěji pomocí potvrzovací SMS.

Coby náhradníky nespolehlivého hesla dnes výzkumníci testují různé biometrické systémy – programy schopné porovnávat části lidského těla, jež mají u každého člověka jedinečný vzhled. K ověřování identity tak může v budoucnu sloužit struktura oční rohovky, podoba tváře, tvar ucha, tlukot srdce, hlas nebo chůze. Všechny tyhle zkoumané varianty mají ovšem i svá rizika. Jednak nevíme přesně, zda a jak se…

I_obal_R14_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R14_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte