07_DOPIS_Moderna Museet
Autor: Moderna Museet

Stockholmský podzim 2015 je ve znamení Katariny Taikonové. V kinech se promítá Taikon, oslavovaný dokumentární film o životě této romské spisovatelky. V Muzeu moderního umění probíhá výstava Dobrý domov pro všechny, jehož významnou součástí jsou fotografie ze života Romů ve Švédsku v padesátých a šedesátých letech, často s Taikonovou ve středu pozornosti fotografa. A v knihkupectvích se objevila velká biografie o jejím životě nazvaná Den, kdy budu svobodná.

Zájem o Taikonovou je nově probuzený zásluhou švédské novinářky a aktivistky Lawen Mohtadiové, která se podílí na všech výše uvedených projektech. Je zvláštní a zároveň i pochopitelné, že se objevil až teď.

Romové a traveleři žijí ve Švédsku již 500 let, přesto byli až do roku 1954 nevítanými hosty. Název zmíněné výstavy Dobrý domov pro všechny je tedy ironický, odkazuje na citát z projevu sociálnědemokratického ministerského předsedy Pera Albina Hanssona z roku 1928. Ze „všech“ vrstev příslušníků národa byli podle státního Rasově-biologického institutu, za který byl Hansson odpovědný, Židé a Romové vyloučeni. Romové, kteří utíkali před nacisty, se museli vydávat za Židy, jinak by nesměli do Švédska vstoupit. Tento zákaz platil až do zmíněného roku 1954.  V sociálnědemokratickém „Folkhemmet“ (Domov pro všechny) byli sterilizováni a bylo s nimi zacházeno jako s občany druhé kategorie.

Boj za práva romských dětí na školní docházku a střechu nad hlavou je ve…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte