Zatímco jsme sledovali dění okolo Islámského státu a diskutovali o Íránu, na světě se děly ještě významnější věci. Jsme svědky historického propadu cen ropy, jež za necelý rok klesly o více než 50 procent. Když se něco podobného odehrálo v osmdesátých letech, zhroutil se Sovětský svaz. Jaké důsledky to bude mít tentokrát?

Nick Butler, který měl dříve ve firmě BP na starosti strategický rozvoj, mi vysvětlil, že „před sebou máme delší a stabilizovanější období nízkých cen ropy, než tomu bylo v osmdesátých letech“. Proč? Sešlo se hned několik faktorů. Nabídka se zásadně zvýšila, protože producenti díky vysokým cenám v předchozím období mohutně investovali do průzkumu nových ložisek. Jednou investované prostředky budou setrvačností udržovat přetlak nabídky po celé roky. Leonardo Maugeri, bývalý šéf strategického rozvoje italského obra Eni, tvrdí, že „neexistuje způsob, jak to změnit“. Předpokládá, že ceny mohou ve skutečnosti příští rok klesnout až na 35 dolarů za barel, zatímco loni v létě se pohybovaly okolo 105 dolarů za barel.

obal
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte