Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Fokus O kom se mluví

Chci zastavit čas

Mořský vlk z Lipna staví vor a shání posádku na cestu přes Atlantik

34-profil-vorari
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Na břehu největší české přehrady budí už přes týden pozornost tajemné plavidlo. Na šestnácti smrkových kmenech svázaných lany k sobě tu stojí hrubě otesaná dřevěná kabina. Její stěny tvoří ocelové sítě, a tak je dobře vidět i šest sklápěcích postelí pobitých karimatkami, miniaturní kuchyňský kout s plynovým hořákem a solárními lampičkami i kupu nářadí. V přístavu na Lipně ve Frymburku, kde jinak kotví jen motorové čluny a veslice, působí robustní vor pozdvižení a co chvíli u něj zastavuje zvědavý plavec nebo cyklista. Někteří se dávají do řeči i s majitelem dřevěné konstrukce, šlachovitým a opáleným šedesátníkem Jozefem Boháčem, který právě zkouší doladit ukotvení hlavního stěžně. Místní mořeplavec a tvůrce dřevostaveb se před třemi lety rozhodl zásadně změnit život: chce doplout na vlastnoručně vyrobeném voru z Evropy až do Ameriky. Pokud se mu to povede, bude prvním člověkem na světě. Celá akce má v tuto chvíli jen jeden háček – Boháč už přes rok marně shání posádku.

Maximálně pomalu

Boháč, který ve Frymburku založil už v osmdesátých letech potápěčský klub, není na moři žádným nováčkem. Už přes třicet let se potápí a má za sebou několikaměsíční plavby ve Středomoří či Karibiku. Všechny ale dosud probíhaly na lodích. Až za ním před čtyřmi lety přišel jeho kamarád, mořeplavec Ruda Krautschneider s nápadem zkusit pro příště vor.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obal_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte