34-profil-vorari
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Na břehu největší české přehrady budí už přes týden pozornost tajemné plavidlo. Na šestnácti smrkových kmenech svázaných lany k sobě tu stojí hrubě otesaná dřevěná kabina. Její stěny tvoří ocelové sítě, a tak je dobře vidět i šest sklápěcích postelí pobitých karimatkami, miniaturní kuchyňský kout s plynovým hořákem a solárními lampičkami i kupu nářadí. V přístavu na Lipně ve Frymburku, kde jinak kotví jen motorové čluny a veslice, působí robustní vor pozdvižení a co chvíli u něj zastavuje zvědavý plavec nebo cyklista. Někteří se dávají do řeči i s majitelem dřevěné konstrukce, šlachovitým a opáleným šedesátníkem Jozefem Boháčem, který právě zkouší doladit ukotvení hlavního stěžně. Místní mořeplavec a tvůrce dřevostaveb se před třemi lety rozhodl zásadně změnit život: chce doplout na vlastnoručně vyrobeném voru z Evropy až do Ameriky. Pokud se mu to povede, bude prvním člověkem na světě. Celá akce má v tuto chvíli jen jeden háček – Boháč už přes rok marně shání posádku.

Maximálně pomalu

Boháč, který ve Frymburku založil už v osmdesátých letech potápěčský klub, není na moři žádným nováčkem. Už přes třicet let se potápí a má za sebou několikaměsíční plavby ve Středomoří či Karibiku. Všechny ale dosud probíhaly na lodích. Až za ním před čtyřmi lety přišel jeho kamarád, mořeplavec Ruda Krautschneider s nápadem zkusit pro příště vor.

I_obal_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte