Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Bezpráví a úsměv

Poslouchal jsem v Lucerně vyhlášení laureátů projektu Příběhy bezpráví, který zviditelňuje pozapomenuté příběhy lidí zavřených v padesátých a pozdějších letech z vylhaných důvodů, a říkal si, co mě na nich tak přitahuje a proč k nim cítím takový respekt. Přestože přestáli léta v tvrdých podmínkách a poté žili se stigmatem podivných a nebezpečných lidí, usmívají se. Jsou staří, a přitom tak důstojní. Mluví libozvučnou češtinou, jejich slova mají váhu a přesné místo v řeči. Svým pomalým tempem ihned zklidňují posluchače a vtáhnou jej do své časové dimenze, která se neměří na roky, dny a hodiny, ale na celé lidské životy. Když paní Charvátová prohlásí věcně do plného sálu, že je už na odchodu ze života, a tak ji pozvání do společnosti po letech osamělosti trávených doma s kočkou velmi těší, je v tom pokora i hrdost. Minuly křivdy, pomsta už nedává smysl a řevnivost je směšná. Tihle lidé mi poskytli na chvíli to, co hledám neustále – nadhled a dlouhodobý horizont. Asi že nechodím do kostela, musím chodit na Příběhy bezpráví.

Z pohledu tohoto horizontu pak pětadvacet let uplynulých od převratu není tak dlouhá doba. Leccos mohlo dopadnout lépe, ale máme přesně to, oč jsme žádali zvoněním klíčů na náměstích. Svoboda a demokracie jsou tu a je nutné je hlídat. Komu se to nezdá, ať…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

10. - 16. listopad, č. 46/2014 • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.