Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Výtvarné umění

Raději se podívejte dvakrát

Výtvarníkem roku by se měl stát Richard Loskot

Kdo to tam sedí? (Loskotova instalace)
Kdo to tam sedí? (Loskotova instalace) • Autor: Peter Fabo

Ať už zvítězí kdokoli, bude to tak trochu pod jeho úroveň. Všech pět finalistů letošního ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, která se díky obnovené přízni Národní galerie podruhé za sebou koná ve Veletržním paláci, už během své kariéry předvedlo mnohem lepší výkony. Jako by se jim kvůli účasti v soutěži pro výtvarníky do pětatřiceti let spíš rozklepala kolena, než aby je nabudila energií.

Zároveň ale platí, že finále vrcholící 20. listopadu bude letos mnohem napínavější než loni. Dominik Lang to měl tehdy jednoduché: razantním, a přitom jednoduchým zásahem do podoby Veletržního paláce (prořezal do stěn dva velké otvory, díky nimž po stěnách interiéru budovy putoval odraz podzimního slunce) zastínil všechny konkurenty. Nynější sestava je vyrovnanější, byť i v ní se dá najít hlavní favorit.

Hledání vlastních slov

Začněme ale z opačné strany. Martin Kohout (30) se uchytil v Berlíně, kde studoval na Univerzitě umění a založil si tu nakladatelství. Plachý autor na sebe zatím nejvýrazněji upozornil projektem, kterým setřel hranice mezi performancí a obsesí. Na YouTube zavěsil bezmála tisíc krátkých videí, na nichž zachytil sám sebe při pozorování videí jiných uživatelů. Ve Veletržním paláci prezentuje instalaci ze závěsných objektů připomínajících drátěnou variantu patchworku a videozáznam, na němž zkoumá poštovní schránky sousedů pomocí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
3. - 9. listopad, č. 45/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1548
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte