Musím přiznat, že senátoři za ČSSD mne překvapili. Potvrdili přímou volbu prezidenta především s ohledem na to, že jí má tato strana pomalu odjakživa v programu. To je úctyhodné a do značné míry nebývalé, že se plní nějaký ideál či spíše slib z programu. Zvláště nebývalé u nás je, když se strana (nebo vlastně kdokoli) zbavuje svého krátkodobého mocenského vlivu. ČSSD ovládá Senát, a kdyby vyvolala předčasné volby, patrně by ovládla i sněmovnu. Prezidenta si mohla zvolit, jakého chce, a i kdyby nebyly předčasné volby, byl by její vliv obrovský. Ocení voliči ČSSD za to, že plní program a sliby? Že by si tento „dárek občanům“ spojili voliči zrovna s ČSSD? Na to bych moc nevsázel.

Samozřejmě jsou ve hře další věci. Strana si možná nevěří, že by se dokázala sjednotit za jedním nepřímo voleným kandidátem. Obě minulé nepřímé volby prezidenta znamenaly pro sociální demokracii dosti velké a bolestivé trauma a vnitřně ji oslabily. Nebo se sociální demokracii zdá, že nebude umět vyvolat předčasné volby a současný „evropský rozkol“ mezi TOP 09 a ODS si vyhodnotila jako nedostatečně silný proto, aby způsobil či akceleroval předčasný rozpad koalice?

Navíc by nepřímá volba dávala tentokrát velké šance předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému, což by podle mého soudu nebyl vůbec špatný…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte