Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura, Tvář

Komiksový evangelista

Kreslené knihy Craiga Thompsona jsou osobitým vhledem do světa náboženství. Ať už fundamentalistického křesťanství, v němž vyrůstal, nebo světa Koránu.

Marathon bylo typické městečko amerického středozápadu. Žilo tu jen něco málo přes tisíc obyvatel a v jednom bloku – který představoval něco jako centrum – stála vedle sebe sýrárna, základní a střední škola. Na tomto půdorysu se dlouho odehrával celý život Craiga Thompsona. Protože jeho rodiče byli fundamentalističtí křesťané, panovala doma přísná cenzura. Craig se svým bratrem a sestrou směli například poslouchat jen křesťanské písně, rodiče hlídali program televize a každý film, než ho pustili dětem, nejdřív zhlédli sami, aby se přesvědčili, že se v nich neskrývá žádný amorální virus. Jediné médium, které unikalo jejich radaru, byl komiks. Považovali ho za dětskou zábavu, nenapadlo je, že by pro výchovu jejich dětí mohl být nějak podvratný. Pro Craiga se ale stal paralelním světem, do nějž stále častěji unikal. Oblíbil si především černobílé kresby – tehdy to ještě byly dětské komiksy o zmutovaných želvách nindža – a brzy se pokoušel o vlastní příběhy malované štětcem a tuší.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.